Perfekcjonizm
8 minut
czytania

Konsekwencje bycia perfekcjonistą

Autor
Mateusz Jarmolik
Opublikowane
4.3.2025
Perfekcjonizm, chociaż często uważany za cechę godną podziwu, może okazać się pułapką. Dążenie do doskonałości często prowadzi do prokrastynacji, ruminacji i utraty radości z samego procesu działania. Czy perfekcjonizm faktycznie napędza naszą cywilizację, czy raczej hamuje nasz rozwój? W tym artykule przyjrzymy się, jak perfekcjonizm wpływa na nasze życie zawodowe i osobiste, oraz jakie niesie za sobą konsekwencje emocjonalne i psychiczne.

Perfekcjonizm a performance

Perfekcjonizm to miecz obosieczny - z jednej strony napędza nas do doskonałości, z drugiej może nas paraliżować. 

W dążeniu do ideału łatwo zapomnieć, że perfekcja jest nieosiągalna. Często prowadzi to do prokrastynacji. Zamiast działać, tkwimy w lęku przed porażką, nie mogąc zrobić kroku naprzód. 

Stres i niepokój, które nam towarzyszą, obniżają naszą wydajność, szczególnie gdy czujemy presję otoczenia. Psychologowie nazywają to hamowaniem społecznym - obawa przed oceną innych skutecznie blokuje nasze działania.

Utrata radości z procesu

Gdy obsesyjnie dążymy do perfekcji, tracimy radość z samego procesu. Zamiast cieszyć się z tego, co robimy, skupiamy się na każdym najmniejszym błędzie. W efekcie nigdy nie osiągamy pozytywnej pętli feedbacku między wewnętrznym twórcą a odbiorcą. 

Michael Jordan powiedział kiedyś: 

Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w mojej karierze. Przegrałem prawie 300 gier. 26 razy nie trafiłem decydujących piłek w meczu. Ponosiłem porażki raz po raz przez całe moje życie. I właśnie dlatego osiągnąłem sukces.” 

To przypomina nam, że błędy są częścią drogi do sukcesu.

Ruminacje i prokrastynacja

Perfekcjoniści często wpadają w pułapkę nieustannego poprawiania swojego dzieła. Zawsze znajdzie się coś, co można udoskonalić. Prowadzi to do ruminacji - obsesyjnych myśli o jakości wykonanej pracy

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu na jednym zadaniu staje się formą prokrastynacji, a próbując poprawić swoje dzieło, często je pogarszamy. Jak zauważył William Szekspir:

 „Starając się coś poprawić, często psujemy to, co dobre.”

Natłok obowiązków i iluzja dobrej organizacji

Perfekcjoniści często nakładają na siebie zbyt wiele obowiązków, co prowadzi do przytłoczenia i paraliżu. Przekonanie, że uda się zrealizować wszystkie założone projekty, często jest iluzją. Zazwyczaj błędnie szacujemy czas potrzebny na wykonanie zadania, co kończy się poczuciem winy za niezrealizowane cele.

Stagnacja i unikanie wyzwań

Perfekcjonizm sprawia, że unikamy wyzwań z obawy przed błędami. Boimy się być początkującymi w nowych dziedzinach, nie akceptując mentalności ucznia. Perfekcjoniści chcą być od razu najlepsi, co hamuje ich rozwój. 

Wayne Gretzky słusznie zauważył: 

Pudłujesz 100% strzałów, których nie oddajesz.”

Czy perfekcjonizm napędza cywilizację?

Społeczna intuicja mówi, że perfekcjonizm przyczynia się do postępu cywilizacyjnego.

Jednak czy ludzkość nie osiągnęłaby więcej bez niego? Wielu perfekcjonistów pokonuje swoje obawy i odnosi sukcesy, ale ilu z nich rezygnuje z działania przez lęk przed porażką? Perfekcjonizm może hamować innowacje i odwagę, a także pozbawiać poczucia bezpieczeństwa, skutecznie zniechęcając wielu z nas do twórczego działania.

Emocjonalne i psychiczne koszty perfekcjonizmu

Perfekcjonistyczne obawy pozbawiają ludzi poczucia własnej wartości i powodują wstyd. Na poziomie systemowym perfekcjonizm prowadzi do depresji, chronicznego niepokoju, anoreksji i innych zaburzeń psychicznych. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że anoreksja jest najbardziej śmiercionośnym spośród wszystkich zaburzeń psychicznych. A modelki z okładek Vogue stają się coraz szczuplejsze. Potrzebujemy zdrowego balansu.

Perfekcjonizm okrada z satysfakcji

Perfekcjoniści, którzy potrafią potrafią działać produktywnie, często osiągają wiele, ale rzadko są z siebie zadowoleni. Często padają ofiarami syndromu oszusta - poczucia, że nie zasłużyli na sukces

Nawet gdy są zadowoleni ze swojej pracy, w ich głowie pojawia się głos mówiący: ,,następnym razem musisz zrobić to jeszcze lepiej". To prowadzi do nieustannego poszukiwania większych osiągnięć, bez celebracji tych już zdobytych. 

Perfekcjoniści często starają się przerosnąć oczekiwania, co kosztuje ich więcej energii i nie przynosi dodatkowych korzyści.

Perfekcjonizm a relacje międzyludzkie

Perfekcjonizm negatywnie wpływa na relacje z innymi. Prowadzi do izolacji, zaniedbywania kontaktów z bliskimi i własnego zdrowia. 

Perfekcjonista oczekuje, że inni będą żyć jak on, co prowadzi do konfliktów

Izolacja społeczna nasila z kolei już występujące zaburzenia psychiczne.

Podsumowanie

Perfekcjonizm, choć może prowadzić do imponujących osiągnięć, wiąże się z wysokimi kosztami emocjonalnymi i psychicznymi.

Obsesyjne dążenie do doskonałości często prowadzi do prokrastynacji, stresu, a nawet poważnych zaburzeń psychicznych. Perfekcjonizm negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie i może prowadzić do izolacji społecznej.

Kluczem jest znalezienie równowagi i akceptacja niedoskonałości jako naturalnej części życia. Warto zaryzykować, cieszyć się procesem i pamiętać, że błędy są nieodłącznym elementem drogi do sukcesu.

Źródła

Flett, G. L., Hewitt, P. L., Nepon, T., Sherry, S. B., & Smith, M. (2022). The destructiveness and public health significance of socially prescribed perfectionism: A review, analysis, and conceptual extension. Clinical Psychology Review, 93, 102130.

Hamachek, D. E. (1978). Psychodynamics of normal and neurotic perfectionism. Psychology: A journal of human behavior.

Hewitt, P. L., & Flett, G. L. (1991). Perfectionism in the self and social contexts: conceptualization, assessment, and association with psychopathology. Journal of personality and social psychology, 60(3), 456.

Osenk, I., Williamson, P., & Wade, T. D. (2020). Does perfectionism or pursuit of excellence contribute to successful learning? A meta-analytic review. Psychological assessment, 32(10), 972.

Stoeber, J., & Childs, J. H. (2011). Perfectionism.

Rozwijaj się z athletae

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi artykułami i otrzymywać dodatkowe materiały