Prokrastynacja
6 minut
czytania

Czym (nie) jest prokrastynacja

Autor
Mateusz Jarmolik
Opublikowane
4.3.2025
Prokrastynacja - słowo, które brzmi znajomo, a jednak często pozostaje nierozumiane. Zamiast oceniać siebie i innych przez pryzmat lenistwa, warto przyjrzeć się temu zjawisku bliżej. Czy zdarza Ci się odkładać ważne zadania na później, mimo że doskonale wiesz, jak istotne są do wykonania? Może warto dowiedzieć się, czym naprawdę jest prokrastynacja i jak wpływa na nasze życie. Zapraszamy do odkrycia prawdziwego oblicza odwlekania działań.

Czym jest prokrastynacja

Prokrastynację często utożsamia się z lenistwem, roztargnieniem i dezorganizacją.

Jednak te skojarzenia są często błędne i niesprawiedliwe.

Prokrastynacja pochodzi od łacińskiego słowa procrastinatio, które dosłownie oznacza "odkładać na jutro". To zjawisko znane od starożytności, gdyż już Grecy mówili o akrasia – stanie, w którym człowiek działa wbrew swojemu racjonalnemu osądowi z powodu słabości woli.

Prokrastynacja to nie tylko odwlekanie działania. To też niezdolność mobilizacji do wykonania zadania, mimo że mamy na to ochotę i energię. To coś więcej niż lenistwo - to brak umiejętności pokonania wewnętrznej blokady.

Lenistwo a prokrastynacja

Często słyszy się, że prokrastynacja to po prostu lenistwo. Nic bardziej mylnego! Lenistwo to brak energii do działania, apatia i przedłużanie wypoczynku. Prokrastynatorzy mają energię i chęci, ale napotykają na wewnętrzne przeszkody, które uniemożliwiają im działanie. Zamiast skoncentrować się na priorytetowym zadaniu, rozpraszają się mniej ważnymi zajęciami.

Prokrastynacja wiąże się z negatywnymi emocjami, lękiem przed porażką, potrzebą natychmiastowej gratyfikacji i wieloma innymi czynnikami. Mówiąc prokrastynatorowi, żeby przestał być leniwy i wziął się w garść, nie pomagamy mu. To jak powiedzieć alkoholikowi, żeby przestał pić.

Prokrastynacja w psychologii

Prokrastynacja to złożone zjawisko, które psychologia próbuje zrozumieć na różne sposoby. Może to być:

  • zaburzenie samoregulacji;
  • strategia ochrony poczucia własnej wartości;
  • metoda radzenia sobie ze stresem;
  • wyuczony nawyk.

Tim Pychyl, czołowy ekspert w dziedzinie prokrastynacji, wskazuje na cztery wymiary tego zjawiska:

  • osobowość;
  • myśli i przekonania;
  • samokontrola i siła woli;
  • natura celów i intencji.

Nazwał je puzzlami, które trzeba ułożyć, by wyjaśnić prokrastynację.

Powszechność prokrastynacji

Prokrastynacja to problem, z którym zmaga się większość z nas. Badania pokazują, że 20% dorosłych przyznaje się do chronicznej prokrastynacji, a wśród studentów statystyka ta sięga nawet 95%. W środowisku szkolnym i akademickim prokrastynacja jest tak powszechna, że zyskała własną nazwę - prokrastynacja akademicka.

Studenci często odkładają prace zaliczeniowe i naukę na ostatnią chwilę, ponieważ nikt nie wymaga od nich regularnej pracy. Wystawia to ich samodyscyplinę na poważną próbę.

Rywalizacja i potrzeba udowadniania własnej wartości w szkole lub na uczelni dodatkowo potęgują lęk przed porażką i uruchamiają mechanizmy obronne.

Podsumowanie

Prokrastynacja to nie tylko odłożenie czegoś na później. To złożone zjawisko, które dotyka nas wszystkich w różnych sferach życia, od pracy zawodowej po relacje towarzyskie.

Niesłuszne utożsamianie jej z lenistwem i brak zrozumienia prowadzą do spłycenia problemu i nieskutecznych rad.

Aby z nią walczyć, musimy zrozumieć jej przyczyny, które mogą leżeć w naszych emocjach, przekonaniach, a nawet w strukturze naszych celów. Kluczem do pokonania prokrastynacji jest zrozumienie jej mechanizmów i wypracowanie strategii, które pozwolą nam efektywnie działać, zamiast odkładać wszystko na później.

Źródła

Ferrari, J. R., & Tibbett, T. P. (2020). Procrastination. In Encyclopedia of personality and individual differences (pp. 4046-4053). Cham: Springer International Publishing.

Haghbin, M., McCaffrey, A., & Pychyl, T. A. (2012). The complexity of the relation between fear of failure and procrastination. Journal of Rational-Emotive & Cognitive-Behavior Therapy, 30, 249-263.

Lay, C. H. (1986). At last, my research article on procrastination. Journal of research in personality, 20(4), 474-495.

Sirois, F., & Pychyl, T. (2013). Procrastination and the priority of short‐term mood regulation: Consequences for future self. Social and personality psychology compass, 7(2), 115-127.

TEDx Talks. (2017b, December 20). Self Worth Theory: The Key to Understanding & Overcoming Procrastination | Nic Voge | TEDxPrincetonU [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=52lZmIafep4

Zarrin, S. A., Gracia, E., & Paixão, M. P. (2020). Prediction of academic procrastination by fear of failure and self-regulation. Educational Sciences: Theory & Practice, 20(3), 34-43.

Rozwijaj się z athletae

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi artykułami i otrzymywać dodatkowe materiały